Gymnasts from the Armidale City Gymnastics Club waved goodbye to a successful year with one last competition.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
The competition is for members of the club only. It is a fun way to finish the year and put into practice what they have learned.
Competitors from all levels, ages and disciplines in gymnastics, tried their hand at every discipline to see who the best across the board for their annual champion of champions event on December 4.
The Champion of Champions Competition is the only one of it's type in Australia.
Maybe compared to the Heptathlon of Gymnastics where all the disciplines of gymnastics come together to prove once and for all which discipline is the hardest.
Men's Gymnastics with all its strength, the grace and flexibility of Rhythmic Gymnastics, the fearlessness of Trampoline Gymnastics or the balance and beauty of Women's Artistic Gymnastics.
Read also:
This year each discipline nominated which apparatus that is unique to their discipline they want everyone to compete.
Women's Arstistic- Beam , Men's Artistic - Parallel Bars, Rhythmic Gymnastics - Hoop
Trampoline Gymnastics out of their three apparatus (Tumbling, Double mini tramp and Trampoline) chose Trampoline The competition is conducted at Junior Levels and Senior Levels in each Gymsport.
Traditionally the competition finishes with a Club handstand competition.
This year we had joint winners. Iona Stanton and Brennan Czinner our men's coach were declared equal winners.
The Overall Champion of Champions for 2021 and Senior Champion on the day was Iona Stanton who is a Level 10 Women's Artistic Gymnast.
Although she didn't get it all her own way with the discipline of Rhythmic Gymnastics proving harder for her to master.
The Junior Overall Champion was Evie Donaldson also a Women's Artistic Gymnast.
Junior Champion of Champions:
Rhythmic Gymnastics Competition: ( Hoop) Congratulations to equal 1st Kitty Chung & Kimi Jordan, equal 2nd Georgina Arundale-Fuller & Elise Tisserand, 3rd Evie Donaldson, 4th Chelsea Curry, 5th Issabella Bartolo & equal 6th Emily Zorgdrager & Lyla Keller.
Trampoline Gymnastics Competition: 1st Edden Kanety, 2nd Anaiwan Collins-Widders, equal 3rd Evie Donaldson & Tahlia Harper, equal 4th Mercy Suluma, Chelsea Curry & Ethan Archer, 5th Kimi Jordan & 6th Audrey Fowler.
Men's Gymnastics Competition (Parallel Bars): Congratulations to 1st Liam Hall, 2nd Brayden Potts, 3rd Henry Maxwell, equal 4th Mercy Suluma & Evie Donaldson, equal 5th Lilah Killen & Audrey Fowler and equal 6th Darcy Morris, Indi Richardson, Juan Mosquera-Suarez & Tim Flavel.
Women's Gymnastics Competition (Beam): Congratulations to 1st place Evie Donaldson, 2nd Elsa Kliendienst, 3rd Darcy Morris, equal 4th Lilah Killen, Indi Richardson & Charlotte Travers, 5th Edden Kanety & 6th Emily Zorgdragor.
Overall Winners Junior Overall Champion of Champions: 1st Evie Donaldson, 2nd place Kimi Jordan, 3rd Audrey Fowler, 4th Edden Kanety, 5th Anaiwan Collins-Widders, equal 6th Brayden Potts & Mercy Suluma.
Senior Champion of Champions:
Rhythmic Gymnastics Competition (Hoop): Congratulations to equal 1st Ayalla Kanety & Emilie Gates, equal 2nd Alma Kanety & Jessica MacMahon, 3rd Anna Gooley, equal 4th Chelsea Kiehne, Claudia Reynolds, Ella Kitchener, Brooke Burton, Meya Kershaw & Iona Stanton, equal 5th Emily Hallman & Ali Beard, 6th Hamish Wallace.
Trampoline Competition: Congratulations to 1st place Iona Stanton, 2nd place Claudia Reynolds, equal 3rd Alma Kanety, Brooke Burton & Ali Beard, 4th Chelsea Kiehne, 5th Emily Hallman & 6th Maya Kershaw.
Men's Gymnastics Competition (Parallel Bars): 1st placed Iona Stanton, 2nd Hamish Wallace, 3rd Brooke Burton, equal 4th Emilie Gates & Meya Kershaw, 5th Nathan Knox, 6th Alma Kanety.
Women's Gymnastics Competition (Beam): 1st place Chelsea Kiehne, equal 2nd Emilie Gates & Iona Stanton, 3rd Claudia Reynolds, 4th Meya Kershaw, 5th Ali Beard & 6th Ayalla Kanety.
Overall Winners Senior Champion of Champions: Senior Champion of Champions Iona Stanton, 2nd place Emilie Gates, 3rd Alma Kanety, 4th Claudia Reynolds, 5th Chelsea Kiehne & 6th Meya Kershaw.
Champion of Champions Teams Competition:
1st place- The Reindeers-Emily Zorgdragor, Kimi Jordan, Evie Donaldson, Henry Maxwell, Lola Beat, Lyla Keller, Emily Hallman & team captain Chelsea Kiehne.
2nd place- The Lights- Audrey Fowler, Tim Flavel, Poppy Beat, Rachel Gooley, Ali Beard and team captain Iona Stanton.
3rd place- Tinsel- Levi Single, Jacinta Bartolo, Indi Richardson, Brayden Potts, Charlotte Travers, Ayalla Kanety, Emilie Gates and team captain Anna Gooley.
4th place- Aussie Chrissy- Oliver Dalgleish, Palesa McMillan, Bronte Bettison, Issabella bartolo, Liam Hall, Ella Kitchener & team captain Claudia Reynolds.
5th place- Santas- Finn Single, Lilah Killen, Kitty Chung, Elsa Kliendiest, Mercy Suluma, Emma Swadling, Eden Love & team captain Alma Kanety.
6th place- Turkeys- Varro Porter, Lara Thava, Tristan Reynolds, Elise Tisserand, Myrsini Callia, Meya Kershaw & team captain Hamish Wallace.
7th place- Snowmen- Angus Dalgleish, Dakota Parr, Edden Kanety, Darcy Morris, Chelsea Curry, Nathan Knox, Brooke Burton & team captain Jessica MacMahon.
8th place- Baubles- Aadabjit Saini, Ethan Archer, Georgina Arundale_ Fuller, Anaiwan Collins-Widders, Tahlia Harper, Juan Mosquera-Suarez, Rose Kliendienst & team captain Dylan Knox
Our journalists work hard to provide local, up-to-date news to the community. This is how you can access our trusted content:
- Bookmark armidaleexpress.com.au
- Make sure you are signed up for our breaking and regular headlines newsletters here
- Follow us on Twitter: @ArmidaleExpress
- Follow us on Instagram @armidale.express
- Follow us on Google News